Дата введення в обіг: 22 грудня 2020
Технічні характеристики
Номінал 90
Метал срібло (Ag 999)
Маса дорогоцінного металу в чистоті, г 279.9
Діаметр, мм
Категорія якості карбування спеціальний анциркулейтед
Гурт гладкий
Тираж, шт. 1000
Серія: Сувенірна продукція
Набір з дев’яти пам’ятних монет присвячений духовній та культурній пам’ятці українського народу – поемі “Енеїда” видатного українського письменника Івана Котляревського, який започаткував цим твором нову українську літературу. “Енеїду” написано живою народною мовою, життя українців зображено в широкому контексті мови, історії, звичаїв, традицій і побуту. Неповторна індивідуальність українського народу геніально схоплена автором у веселих, життєрадісних образах – козаки не визнають перемоги над собою ні земних, ні небесних сил: ніщо не може зламати їхнього патріотичного, волелюбного духу. За основу композиції набору використано ілюстрації народного художника України Анатолія Базилевича, який своїми роботами надав твору нового звучання.
На аверсі восьми монет із набору розміщено: малий Державний Герб України та напис УКРАЇНА (угорі); рік карбування монети 2020/ номінал 10, у нулі якого знак гривні, позначення металу, його проби, маси монети в чистоті Ag 999, 31,1 та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (унизу); вертикальні написи: І. КОТЛЯРЕВСЬКИЙ/ЕНЕЇДА. На центральній монеті набору розміщено: малий Державний Герб України (угорі праворуч), під яким напис УКРАЇНА (вертикально), номінал 10, у нулі якого знак ?, позначення металу, його проби, маси монети в чистоті Ag 999, 31,1 та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (унизу); ліворуч вертикальні написи у два рядки: 1926 ХУДОЖНИК/2005 АНАТОЛІЙ БАЗИЛЕВИЧ; угорі ліворуч – ЕНЕЇДА. На аверсі кожної з монет зображено опрацьовані та скомпоновані авторами дизайну монет сюжети з ілюстрацій “Енеїди” художника Анатолія Базилевича, який талановито проілюстрував жартівливі сцени поеми і звеличив із гумором її героїв, які мандрують, воюють, змагаються, бенкетують, розважаються, плачуть і сміються…
На реверсі монет зображено опрацьовані та скомпоновані сюжети з ілюстрацій “Енеїди”, автор яких добився вражаючої єдності літературного матеріалу та ілюстративного ряду, повторив створений Котляревським повноцінний український епос, уособив весь спектр ставлення до героїв – від лірики до сарказму, від доброзичливого жарту до іронії. На реверсі середньої монети правого ряду набору зображено козака у червоному вбранні – використано тамподрук (ліворуч), праворуч від якого – портрет Івана Котляревського, під яким написи: 1769 1838/ І. КОТЛЯРЕВСЬКИЙ/ЕНЕЇДА/МАЛЮНКИ/А. БАЗИЛЕВИЧА. На реверсі шести монет лівого та середнього ряду набору на тлі ілюстрованих сюжетів поеми розміщено фрагменти, які складаються у фігуру козака Енея; на центральній монеті кольорове зображення козаків (використано тамподрук).